روانشناسی رنگ‌ ها در محیط کار

 با توجه به تحقیقات به‌ عمل‌ آمده، مطالعات آکادمیک و تجربه شخصی هر یک از افراد، ثابت شده‌ است که رنگ می‌ تواند بر رفتار و خلق‌ و خوی هر یک از ما بسیار تأثیرگذار باشد. همان‌ طور که می‌ دانید، رنگ‌ ها یکی از عناصر اصلی در بسیاری از جنبه‌ های زندگی مدرن هستند و نه‌ تنها در محل کار تأثیرگذار می‌ باشند، بلکه در سایر بخش‌ هایی از زندگی نیز نقش بسیار مهمی داشته و ما به‌ صورت آگاهانه و یا ناخودآگاه، تصمیم می‌ گیریم که از چه رنگی برای وسایل شخصی خود جهت ایجاد حس بهتر استفاده کنیم. روان‌ شناسی رنگ و تناسب آن در محیط کار نیز تأثیر مستقیمی بر نحوه کار کارکنان و میزان بهره‌ وری آن‌ ها خواهد گذاشت که در ادامه مقاله به بررسی جزئی‌ تر آن خواهیم پرداخت. پس در ادامه با ما همراه باشید.

روانشناسی رنگ چیست؟

از گذشته تاکنون، روان‌ شناسی رنگ‌ ها در زمینه‌ های بسیار مختلفی مورد مطالعه قرار گرفته و با توجه به تحقیقات به‌ عمل‌ آمده، رنگ‌ ها می‌ توانند بر روی احساسات و خلق‌ و خوی ما بسیار تأثیرگذار باشند. هر رنگ دارای مجموعه بسیار خاصی از معانی و یا احساسات است و می‌ تواند به‌ صورت خودآگاه و یا ناخودآگاه بر روی افراد تأثیر گذار باشد. گذشته افراد و نحوه زندگی آن‌ ها بر روی درک رنگ‌ ها نقش بسیار کلیدی را ایفا نموده و رنگ‌ ها می‌ توانند علاوه‌ بر تأثیر بر روحیه افراد، بر جسم آن‌ ها نیز تأثیرگذار باشند. به‌ عنوان مثال برخی رنگ‌ های تند، می‌ توانند سبب افزایش فشارخون و افزایش متابولیسم در افراد شوند و برخی رنگ‌ های دیگر نیز می‌ توانند عصبانیت افراد را فروکش کرده و حس آرامش را در آن‌ ها ایجاد نماید.

روانشناسی رنگ در محیط  کار

اهمیت به روانشناسی رنگ در طراحی محیط داخلی دفاتر اداری، تأثیر مستقیمی بر روی بهره‌وری کارکنان و سلامت روانی آن‌ ها خواهد داشت. همچنین رنگ‌ های متفاوت، واکنش‌ های بسیار مختلفی را در مغز کارکنان بر می‌ انگیزد و با اطلاع درست از روان‌ شناسی رنگ‌ ها، شما می‌ توانید سلامتی و روحیه کارکنان خود را تضمین کرده و علاوه‌ بر بهبود رضایت شغلی در آن‌ ها، بر روی مشتریان و بازدیدکنندگان کسب‌ و کار خود نیز تأثیر بسیار مثبت بگذارید.

شرکت فنی مهندسی دیکا آسیا

تأثیر رنگ‌ ها در محیط کار

هر کدام از رنگ‌ ها دارای تأثیرات متفاوتی در محیط کار هستند و واکنش‌ های گوناگونی را در کارکنان و بازدیدکنندگان دفاتر اداری به وجود می‌ آورند. جهت بررسی تأثیر رنگ‌ ها در محیط کار می‌ توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

رنگ‌ های گرم و تند

رنگ‌ هایی چون قرمز، قهوه‌ ای، زرد، نارنجی و غیره جزء رنگ‌ های گرم در نظر گرفته می‌ شوند. این رنگ‌ ها می‌ توانند در تجهیزات اداری متفاوتی همچون پارتیشن اداری، مبلمان اداری، کفپوش، دیوار و غیره مورد استفاده قرار بگیرند و سبب ایجاد احساسات متفاوتی در کارمندان شوند. رنگ‌ های گرم در محیط کار، احساس گرما را در کارمندان افزایش داده و می‌ توانند به‌ راحتی سبب ایجاد خشم و یا هیجان در آن‌ ها شوند. رنگ‌ های گرم در واقع رنگ‌ های پر انرژی هستند و استفاده متناسب از آن‌ ها در برخی بخش‌ های ادارات، می‌ تواند حس کسلی و خواب‌ آلودگی را در کارمندان بسیار کاهش داده و انرژی مورد نیاز برای فعالیت آن‌ ها را فراهم کند.

رنگ‌ های سرد و خنثی

در محیط کار این نوع رنگ‌ ها شامل رنگ هایی چون آبی، سبز، سفید و به‌ طور کلی رنگ‌ های روشن هستند. رنگ‌ های سرد و روشن، سبب ایجاد تعادل میان ذهن و احساسات کارکنان در محیط کار شده و آرامش مناسبی را برای آن‌ ها در طول فعالیت کاری ایجاد می‌ کند. رنگ‌ های روشن و سرد به‌ ویژه در دکوراسیون سبک مدرن ادارات، یکی از پر طرف‌دارترین و محبوب‌ ترین رنگ‌ ها هستند و علاوه بر افزایش بهره‌وری کارکنان، به تسکین ذهن، حفظ تمرکز و آرامش آن‌ ها نیز کمک می‌ کنند. از رنگ‌ های سرد نیز می‌ توان در بخش‌ های متفاوتی از ادارات همچون مبلمان اداری، پارتیشن اداری، المان های دکوراتیو، دیوار، کفپوش و غیره استفاده نمود.

مزایای روانشناسی رنگ در محیط کار

ادغام اصول روانشناسی رنگ در طراحی دکوراسیون محیط کار، می‌ تواند برای شرکت‌ ها و سازمان‌ های اداری بسیار مفید واقع شود و از جمله مزایای آن می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • افزایش بهره‌ وری در فعالیت کارکنان و حفظ تمرکز در آن‌ ها
  • جلوگیری از بی‌ حوصلگی، احساس کسالت، افسردگی و غیره در آن‌ ها
  • ایجاد حس آرامش و اعتماد به‌ نفس در کارمندان
  • ایجاد تناسب میان تمامی تجهیزات اداری
  • ایجاد نظم در محیط کار
  • افزایش روحیه در کارکنان و مشتریان شرکت
  • افزایش خلاقیت در کارمندان

در پایان

شرکت فنی مهندسی دیکا آسیا، طراح و تولید کننده انواع پارتیشن‌ اداری در کیفیت های بسیار بالا است و آن‌ ها را در سبک‌ های متفاوت و تنوع گسترده‌ ای از طرح و رنگ با مرغوب‌ ترین متریال ها به مشتریان خود عرضه می‌ کند. شما عزیزان می‌ توانید جهت اطلاع از قیمت و چگونگی سفارش انواع پارتیشن اداری، با مجموعه دیکا تماس حاصل نموده و با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button