راهنمای نور پردازی در محیط‌‌ های اداری 

در محیط‌ های اداری و شرکت‌ ها، توجه به المان‌ هایی چون انواع مبلمان اداری، رنگ دیوار ها، متریال به کار برده شده در کف و همچنین میزان روشنایی این محیط‌ ها بسیار حائز اهمیت است. نور پردازی در محیط‌ های اداری نیز مانند سایر فاکتور ها، از قواعد و قانون‌ های خاص خود بهره‌ مند بوده و نور پردازی مناسب علاوه‌ بر تأثیر مستقیم آن در نمای داخلی و دکوراسیون ادارات، در افزایش بهره‌ وری کارمندان و عدم خستگی زودرس آن ها نیز بسیار تأثیرگذار است.

اهمیت نور پردازی در محیط های اداری

روشنایی محیط داخلی ادارات و نحوه ‌ی متناسب نور پردازی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و تأثیر مستقیمی بر افزایش عملکرد کارکنان و همچنین افزایش سطح انرژی آن ها خواهد داشت. زیرا می ‌توان گفت که امروزه در محیط‌ های اداری، کارمندان فعالیت‌ های خود را به‌ صورت مجازی و کار با انواع دستگاه‌ های الکترونیکی مانند رایانه، لپ‌ تاپ، تبلت و غیره انجام داده و به‌ همین دلیل نیز احتیاج به نور مناسب در محیط کاری خود خواهند داشت. اگر نور پردازی در دفاتر و محیط کار کارمندان به درستی انجام نشود، کارمندان پس‌ از مدت کوتاهی از شروع فعالیت خود دچار خستگی زودرس شده و انرژی کاری آن ها کاهش یافته و بهره ‌وری آن ها از فعالیت نیز کاسته می شود . به‌ همین دلیل برای جلوگیری از خواب‌ آلودگی و خستگی و همچنین بی‌ انگیزگی در کارمندان، بهتر است که کار فرمایان در طراحی داخلی فضای اداری خود از نور پردازی بسیار مناسبی استفاده کنند.

نکات مهم در نور پردازی محیط‌ های اداری 

در نور پردازی استاندارد محیط‌ های اداری، از فاکتور های بسیار متفاوتی می ‌توان بهره‌ مند شد که از جمله این فاکتور ها می ‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • استفاده از نور طبیعی

یکی از مهم ترین فاکتور ها در نور پردازی محیط‌ های اداری، استفاده از نور طبیعی است. طبق روال ساعات کار اداری و اکثریت مواقع بیشترین ساعات کاری در ادارات در روشنایی روز بوده و به‌ همین جهت بهتر است که کار فرمایان، ساختمان‌ ها و مکان‌ هایی را برای اداره خود انتخاب نمایند که از پنجره‌ های بسیار زیادی برخوردار بوده تا نور طبیعی به محیط وارد شده و سبب نور ئپردازی مناسب آن شود. بهره ‌مندی از نور طبیعی به‌ جای نور مصنوعی برای کارمندان بسیار دل ‌نشین‌تر و خوشایند تر است و بر اساس پژوهش‌ های انجام‌ شده می ‌توان گفت که اتاق‌ هایی از ادارات که از نور طبیعی بهتری برخوردار هستند، مورد توجه بسیاری از کارمندان قرار گرفته و اگر توجه داشته باشید اتاق کار فرمایان و مدیر عاملان دارای نور پردازی طبیعی بسیار بالایی می ‌باشد.

همچنین با پیشرفت در صنعت معماری، می ‌توانید برای تقسیم‌ بندی و تفکیک سازی بخش‌ های مختلف ادارات، به‌ جای استفاده از دیوار های ساختمانی و گچی، از انواع پارتیشن‌ ها به ویژه پارتیشن‌ های شیشه ‌ای استفاده کنید. زیرا پارتیشن‌ های شیشه ‌ای از متریال شیشه ساخته‌ شده و قادر به عبور نور طبیعی از خود هستند و همچنین به‌ راحتی می ‌توانند نور را در محیط پخش کرده و سبب صرفه‌ جویی در مصرف انرژی نیز خواهند شد.

  • استفاده از انواع چراغ‌ های نور پردازی

از جمله چراغ‌ هایی که برای نور پردازی فضای داخلی ادارات و شرکت‌ ها استفاده می‌ شوند می ‌توان به چراغ‌ های سقفی یا پنلی و چراغ‌ های خطی اشاره کرد. بیشترین کاربرد در نور پردازی ادارات توسط چراغ‌ ها، چراغ‌ های پنلی و سقفی هستند که به‌ صورت روکار و توکار به کار برده شده و نوع توکار آن در سقف از کاربرد بیشتری برخوردار است.

چراغ‌ های خطی نیز نور مناسب و یکنواختی را در محیط اداری ایجاد کرده و در دکوراسیون داخلی نقش بسیار مهمی را ایفا می‌ کنند.

  • لامپ‌های ال ای دی

یکی دیگر از فاکتور های بسیار پرکاربرد در نور پردازی ادارات و سازمان‌ های اداری، استفاده از لامپ‌ های ال‌ ای‌ دی است. این نوع از لامپ‌ ها علاوه‌ بر طول عمر بسیار بالا، انرژی بسیار کمی را نسبت‌ به لامپ‌ های دیگر مصرف کرده و دارای نور پردازی بیشتر و مناسب‌ تری است. همچنین استفاده از این لامپ‌ ها از هزینه ‌ای بسیار مناسب برای خرید و نگهداری برخوردار بوده و و سبب خواب ‌آلودگی و ایجاد سر درد در کارکنان نشده و اشعه مادون قرمز را از خود ساطع نمی کند.

  • نوع رنگ نور پردازی

نوع رنگ نور پردازی نیز در چگونگی عملکرد کارکنان و افزایش بهره ‌وری آنها بسیار تأثیرگذار است. بیشترین و بهترین رنگ نوری که در محیط‌ های اداری استفاده می ‌شود، رنگ مهتابی و یا یخی است که جزء نور های سرد بوده و از خستگی و خواب‌ آلودگی کارمندان جلوگیری می کند.

زیرا استفاده از نور های گرم، سبب خواب ‌آلودگی کارکنان شده و سطح انرژی آنها را کاهش می ‌دهد. البته به این نکته نیز توجه داشته باشید که منظور از نور های گرم، نور های مصنوعی هستند و استفاده از نور طبیعی خورشید علاوه‌ بر افزایش سطح انرژی کارمندان، در روحیه آن ها نیز بسیار تأثیرگذار بوده و عملکرد آن ها را چندین برابر می کند.

  • جهت نور پردازی

جهت نوردهی نیز یکی از نکات مهم در نور پردازی مناسب محیط‌ های اداری است. جهت نور پردازی در این محیط ها به‌ گونه ‌ای است که تمرکز افراد به دلیل عدم استفاده از نور های خیره‌ کننده از بین نرفته و نور به طور یکنواخت در محیط پخش می ‌شود و برای این حالت به‌ طور معمول از لامپ های پنلی سقفی استفاده می ‌کنند.

اهمیت شدت روشنایی نیز در نور پردازی محیط ادارات بسیار تأثیرگذار بوده و هر چه شدت روشنایی کمتر باشد، نور در فضا کاهش یافته و کارمندان دچار خواب ‌آلودگی و خستگی زودرس خواهند شد.

انواع پارتیشن اداری 

علاوه‌ بر اهمیت بسیار بالای نوع لامپ‌ ها و تأثیر شان در نور پردازی داخلی محیط ادارات، استفاده از انواع پارتیشن‌ های اداری نیز در نور پردازی بسیار تأثیرگذار است. پارتیشن‌ های اداری از متریال‌ های گوناگونی چون چوب، فلز، ام دی اف، آلومینیوم و به‌ ویژه شیشه ساخته‌ شده و دارای مدل‌ های متنوعی چون متحرک و ثابت، نیمه و تمام‌ قد، تک‌ جداره و دو جداره طراحی‌ و ساخته می‌ شوند. بهترین نوع پارتیشن اداری جهت استفاده از نور طبیعی و همچنین بهره ‌مندی از نور پردازی بسیار مطلوب و خوشایند در محیط‌ های اداری، پارتیشن‌ های شیشه‌ ای هستند.

همان طور که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد، پارتیشن‌ های شیشه ‌ای نور طبیعی و نور مصنوعی را به‌ خوبی از خود عبور داده و علاوه‌ بر صرفه‌ جویی در انرژی و تأثیر در نمای دکوراسیون داخلی ادارات، در افزایش بهره‌ وری کارکنان نیز بسیار نقش مهمی داشته و شما می ‌توانید با استفاده از پارتیشن‌ های اداری شیشه‌ ای، از نور پردازی بسیار ایده‌آل و منحصر به‌ فردی در محیط داخلی بهره‌ مند شوید.


اینجا بخوانید: مزایای پارتیشن شیشه ای

پس‌ از پارتیشن‌ های شیشه ‌ای، استفاده از انواع پارتیشن‌ های اداری که به‌ صورت نیمه اجرا می‌ شوند نیز می ‌توانند سبب ایجاد نور پردازی مناسب در محیط ادارات شوند. این نوع پارتیشن‌ های اداری تا سقف اجرا نشده بلکه به‌ صورت نیمه نصب می ‌شوند و نقش مهمی در انتشار نور مصنوعی عهده‌ دار هستند.

در پایان

شما می ‌توانید انواع پارتیشن‌ های اداری را از مجموعه دیکا آسیا خریداری کرده و برای ایجاد نور پردازی مطلوب و اصولی در محیط اداری خود استفاده نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد طراحی و اجرای پارتیشن های اداری توسط شرکت دیکا آسیا مقاله چگونگی طراحی و اجرای پارتیشن های اداری را مطالعه نمایید.

شرکت دیکا آسیا ، تولید کننده و ارائه دهنده انواع پارتیشن های اداری به‌ ویژه پارتیشن اداری شیشه‌ ای بوده و از مرغوب ‌ترین مواد اولیه در تولید محصولات خود به کار می ‌برد. طراحی پارتیشن‌ ها در این مجموعه، به‌ صورت کاملاً استاندارد و مهندسی شده است و تکنسین‌ ها و نصابان دیکا آسیا، با بهره‌گیری از مهارت و تجارب خود، نصب پارتیشن‌ ها را در مدت زمانی بسیار کوتاه و با بالاترین کیفیت به مشتریان عرضه می ‌کنند. مشتریان عزیز می ‌توانند جهت اطلاع از قیمت انواع پارتیشن اداری و همچنین چگونگی سفارش و خرید آن ها و مشاهده محصولات، علاوه‌ بر تماس با شرکت دیکا سیا و برقراری ارتباط با کارشناسان ما، در شبکه‌ های اجتماعی نیز با ما همراه باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button