شیشه دودبند چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

در حال‌ حاضر با گسترش آپارتمان‌ نشینی و ساخت ساختمان‌ هایی با طبقات بالا و همچنین توجه به حفظ جان انسان‌ ها، از قوانین و تبصره‌ های گوناگونی در ساختمان سازی های امروزی استفاده می‌ شود. یکی از این قوانین، استفاده از شیشه دودبند در هر یک از طبقات ساختمانی به‌ ویژه ساختمان‌ هایی با واحد ها و طبقات زیاد است و تمامی ساختمان‌ های در حال ساخت جهت دریافت پایان کار خود، باید از این نوع شیشه و درب در واحد طبقات ساختمانی خود استفاده نمایند. شیشه دودبند در واقع وسیله جداسازی طبقات مختلف یک ساختمان بوده و دارای کاربرد های فراوانی می‌ باشد که در ادامه به بررسی آن‌ ها خواهیم پرداخت. 

شیشه دودبند چیست؟ 

شیشه دودبند یا حریق بند، در واقع المان تفکیک‌ کننده و جداکننده است که به‌ طور معمول در میان آسانسور و راه پله موجود در هر طبقه از ساختمان از آن استفاده می‌ شود و از انتشار گاز های سمی تولید شده حاصل از آتش‌ سوزی به واحد های دیگر جلوگیری می‌ کند. در صورت عدم وجود شیشه دودبند در یک ساختمان، در هنگام آتش‌ سوزی، گاز های سمی و دی‌ اکسید کربن به واحد های دیگر نفوذ کرده و جان افراد و خانواده‌ های دیگر را به خطر انداخته و سبب ایجاد مشکلات جبران‌ ناپذیری خواهد شد. نصب شیشه دودبند در هر طبقه از ساختمان با توجه به قوانین وضع شده توسط آتش‌ نشانی، از ورود این گاز ها به داخل واحد های دیگر جلوگیری کرده و از این‌ رو استفاده از آن در تمامی ساختمان‌ ها بسیار مهم و الزامی می‌ باشد. 

محل نصب و اجرای شیشه دودبند به‌ طور معمول بین راه‌ پله و آسانسور هر طبقه می‌ باشد و رایج‌ ترین متریال استفاده‌ شده در ساخت آن، شیشه سکوریت نشکن است.

شیشه سکوریت دودبند

شیشه سکوریت، یک شیشه بسیار مقاوم، مستحکم و نشکن در برابر صدمات و آسیب‌ های محیطی است و در موارد بسیار گوناگونی همچون ساخت انواع پارتیشن، ساخت درب، ساخت پنجره و غیره دارای کاربرد می‌ باشد. همچنین یکی از کاربرد های بسیار مهم شیشه سکوریت، استفاده از آن در ساخت شیشه دودبند بوده و به دلیل مقاومت این شیشه‌ ها در برابر آتش‌ سوزی و حرارت‌ های بسیار بالا، می‌ تواند کاربرد شیشه دودبند را بسیار افزایش داده و از ورود گاز های سمی و حرارت آتش‌ سوزی به واحد های دیگر جلوگیری نماید. شیشه سکوریت علاوه‌ بر ویژگی‌ های کاربردی خود در شیشه‌ های دودبند، از ظاهر و نمای بسیار شیک و زیبایی نیز برخوردار بوده و قابل استفاده در انواع ساختمان‌ های مسکونی، اداری و تجاری می‌ باشد. این شیشه، ایمنی بسیار مناسبی را در طبقات ساختمانی ایجاد نموده و در برابر تنش‌ های مکانیکی، فشار و صدمه نیز دچار هیچ‌ گونه شکستگی و ترک خوردگی نخواهد شد. 

دیوار جداکننده

کاربرد شیشه دودبند 

از جمله کاربرد های نصب و اجرای درب‌ های شیشه‌ ای دودبند، می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ایجاد امنیت بالا در ساختمان‌ های اداری، مسکونی و تجاری 
 • جلوگیری از ورود آتش و گاز های سمی حاصل از آتش‌ سوزی به سایر طبقات و واحد های ساختمانی 
 • تفکیک سازی طبقات یک ساختمان از یکدیگر و ایجاد فضای خصوصی در هر طبقه 
 • جلوگیری از ورود گرد و خاک به طبقات 
 • عبور نور طبیعی در طبقات به دلیل استفاده از متریال شیشه در ساخت آن‌ ها 
 • عایق مناسب صوتی و حرارتی

کاربرد شیشه دودبند در پارکینگ

علاوه‌ بر موارد فوق در رابطه با کاربرد های شیشه دودبند، یکی دیگر از کاربرد های بسیار مهم آن استفاده از آن ها در پارکینگ ساختمان‌ ها می‌ باشد. با نصب شیشه دودبند در مرز میان راه‌ پله و ورودی پارکینگ، می‌ توان از ورود دود های حاصل از خودرو ها به داخل راه پله جلوگیری کرده و سبب عدم انتشار بوی نامطبوع و دود در راه پله‌ ها شد. همچنین نصب شیشه دودبند در پارکینگ نیز امنیت ساختمان را افزایش داده و از انتشار حریق جلوگیری خواهد کرد. 

مزایای شیشه دودبند 

از جمله مزایای استفاده از شیشه دودبند در ساختمان‌ ها می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود: 

 • عایق مناسب صوتی و حرارتی 
 • مقاوم در برابر آتش و حرارت‌ های بسیار بالا 
 • جلوگیری از اتلاف انرژی 
 • ورود نور طبیعی به ساختمان‌ ها به دلیل استفاده از متریال شیشه 
 • نصب و اجرای آسان 
 • عدم تداخل با طراحی ساختمان 
 • ایجاد ایمنی در ساختمان و جلوگیری از ورود آتش و دود های سمی در طبقات 
 • قابلیت طراحی در ابعاد گوناگون و سفارشی سازی 
 • تنوع بسیار گسترده در طرح و رنگ 
 • زیبا سازی طبقات ساختمان 
 • مقرون‌ به‌ صرفه به دلیل ویژگی‌ های بالای کاربردی 
 • جلوگیری از نفوذ گرد و خاک به طبقات 
 • ایجاد حریم خصوصی در هر طبقه

با توجه به مطالب ارائه‌ شده در این مقاله، شیشه‌ دودبند در ساختمان‌ های امروزی، نقش بسیار مهمی را در حفظ ایمنی ساختمان ایفا کرده و از این‌ رو نصب و اجرای آن‌ ها امری بسیار تخصصی و نیازمند مهارت بالا می‌ باشد. زیرا شیشه‌ های دودبند به دلیل استفاده از شیشه‌ های سکوریت در ساخت آن‌ ها، از وزن بسیار بالایی برخوردار هستند و جهت نصب و رگلاژ کردن و جلوگیری از هر گونه آسیب به شیشه، نصب و یا تعمیر آن‌ ها بهتر است توسط متخصصین مشغول به کار در این حرفه انجام شود.


اینجا بخوانید: انواع شیشه ساختمانی را بشناسید

در پایان

شرکت فنی مهندسی دیکا آسیا تولید کننده، طراح و مجری تخصصی انواع پارتیشن اداری بوده و اکنون نیز جزء شرکت‌ های بسیار موفق و پیشرو در این حرفه است. از جمله محصولات این مجموعه نیز می‌ توان به انواع پارتیشن اداری، پارتیشن‌ های شیشه‌ ای، انواع درب، دیوار جدا کننده و غیره اشاره نمود. تمامی محصولات تولید شده در این شرکت، از مقاومت، دوام و تنوع بالایی در طرح و رنگ برخوردار هستند و بر اساس سفارش، در ابعاد گوناگونی طراحی و تولید می‌ شوند. شما می‌ توانید جهت دریافت هر گونه اطلاعات در رابطه با شیشه دودبند و چگونگی سفارش آن‌، با شرکت دیکا آسیا تماس حاصل کرده و اطلاعات لازم را از کارشناسان ما دریافت نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button