کاربرد شیشه رنگی در دکوراسیون داخلی

از زمان ‌های گذشته تا کنون شیشه‌ ها در صنایع مختلفی استفاده‌ شده و همواره جزء متریال‌ پرکاربرد بوده اند. شیشه‌ ها در ابعاد، رنگ و ضخامت‌ های متفاوتی در بازار وجود داشته و در مکان‌ های مختلفی قابل‌ استفاده شده و دارای کاربرد های بسیاری هستند که در این مقاله قصد داریم به بررسی کاربرد شیشه رنگی در دکوراسیون داخلی بپردازیم.

شیشه ‌ها دارای انواع متفاوتی هستند که یکی از آن ‌ها شیشه‌ رنگی است که در فضای داخلی و طراحی دکوراسیون نقش بسیار مهمی دارند. استفاده از شیشه‌ های رنگی در پارتیشن‌ ها و دکوراسیون داخلی، علاوه ‌بر ایجاد فضای بهینه، بسیار خاص، زیبا و منحصربه ‌فرد می‌ باشد.

شیشه‌ های رنگی در زمان‌ های گذشته در ایران در معماری‌ های سنتی (که شاهکار آن را می توان در  شبستان مسجد نصیر الملک دید) و بسیاری از صنایع دستی کاربرد داشته و امروزه هم در داخل کشور در دکوراسیون‌ های داخلی منازل و ادارات استفاده می‌ شوند.

نحوه ساخت شیشه‌ های رنگی

شیشه‌ های رنگی امروز به دو روش کلی تولید می ‌شوند که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

  • در روش اول برای رنگی کردن شیشه‌ ها از مواد شیمیایی خاصی استفاده‌ شده و رنگ فقط در یک سمت آن قرار می‌ گیرد. برای مثال برای ایجاد رنگ قرمز در شیشه‌ ها از اکسید مس استفاده می ‌شود.
  • در روش دوم شیشه بدون رنگ در داخل شیشه رنگی ذوب ‌شده قرار گرفته و دو طرف شیشه رنگی می ‌شود.

شیشه‌ های رنگی از ترکیب شیشه با عناصری چون طلا، منگنز، آهن، نقره، کبالت و آلومینیوم ساخته می‌ شوند.

به‌ عنوان مثال با اضافه کردن آهن به شیشه در حال ساخت، شیشه به رنگ سبز تولید می‌ شود.

یکی از انواع شیشه‌ های رنگی لاکوبل است. در تولید شیشه‌ های رنگی لاکوبل، پشت شیشه رنگ زده‌ شده و سمت دیگران بدون رنگ باقی می ‌ماند و تمامی این نوع از شیشه‌ ها یک ‌طرفه بوده و همانند سایر شیشه‌ های رنگی شفاف نیستند و از پشت آن‌ ها هیچ‌ چیزی قابل مشاهد نمی ‌باشد.

کاربرد انواع شیشه رنگی 

کاربرد شیشه‌ رنگی در دکوراسیون‌ داخلی و خارجی ساختمان‌ ها بسیار گسترده است. همان‌ طور که پیش از این نیز اشاره شد در گذشته از شیشه‌ های رنگی برای معماری‌ های سنتی استفاده‌ شده ولی امروزه کاربرد آن ‌ها گسترده تر شده است. برای مثال از شیشه‌ های رنگی در تزئین درب، پنجره، پارتیشن اداری و یا پارتیشن منازل و غیره استفاده شده‌ و بسیار کاربردی هستند.

کاربرد شیشه رنگی در پارتیشن ها

از شیشه‌ های رنگی در ساخت انواع پارتیشن و در دکوراسیون داخلی استفاده شده و دارای انواع متنوع سنتی و مدرن می ‌باشد. پارتیشن هایی که از شیشه‌ های رنگی ساخته شده‌ اند، سبب ایجاد روشنایی و عبور نور از دو طرف فضای جداسازی شده و هر دو محیط را روشن و زیبا می‌ کند.

پارتیشن ‌های ساخته‌ شده با شیشه رنگی در انواع ثابت و متحرک، در رنگ‌ های گوناگون و طرح‌ های ساده و شلوغ ساخته‌ شده و در مکان ‌هایی مانند ادارات، بیمارستان ‌ها، سالن‌ های زیبایی، کتابخانه ‌ها و غیره استفاده می ‌شوند. همچنین نظافت این پارتیشن ‌ها نیز بسیار آسان است.

کاربرد شیشه لاکوبل در دکوراسیون داخلی

یکی از انواع شیشه‌ های رنگی، شیشه‌ های لاکوبل هستند. شیشه‌ های لاکوبل از با کیفیت‌ ترین و بهترین رنگ‌ های اروپایی ساخته‌ شده و این شیشه‌ ها دارای مقاومت، چسبندگی و سختی بالایی هستند و به ‌عنوان دکور در طراحی برخی دکوراسیون ها به کار می‌ روند که به آن شیشه‌ های دکوراتیو هم گفته می ‌شود.

شیشه‌ های لاکوبل فضای داخلی ساختمان‌ ها را بزرگتر جلوه داده و در رنگ‌ های بسیار زیبا و متنوع ساخته می‌ شوند. در این شیشه ‌ها در هنگام ساخت فقط یک طرف آن ‌ها رنگ ‌شده و پس‌ از رنگ، پوششی از جنس پی ‌وی سی لمینیت شده به ‌عنوان محافظ بر روی آن‌ ها کشیده می ‌شود. از این نوع شیشه ‌ها به ‌عنوان دیوارهای کاذب در داخل ادارات، منازل و به‌ عنوان دیوارهای شیشه‌ ای در داخل ساختمان ‌ها استفاده می‌ شود.

شیشه رنگی در دکوراسیون داخلی

شیشه‌ های رنگی دارای انواع متفاوتی بوده و دارای کاربرد های مختلفی در نمای داخلی و خارجی ساختمان ‌ها هستند. از انواع شیشه‌ های رنگی می ‌توان به شیشه دکوراتیو، شیشه لاکوبل رنگی، شیشه رنگی بین کابینتی، شیشه لمینت رنگی و شیشه رنگی دیوارپوش اشاره کرد.

  • شیشه رنگی دکوراتیو

از این نوع شیشه ‌ها در دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان‌ ها استفاده‌ شده و دارای مقاومت بسیار بالایی هستند. شیشه‌ های رنگی دکوراتیو امروزه جای شیشه‌ های سنتی را پر کرده و در سبک‌ های مدرن عرضه می ‌شوند. کاربرد این نوع از شیشه‌ های رنگی در ساخت درب‌ های شیشه ‌ای و پنجره می ‌باشد.

  • شیشه لاکوبل

شیشه‌ های رنگی لاکوبل دارای انواع مات و براق بوده و بیشترین کاربرد آن ‌ها در طراحی دکوراسیون داخلی است. زیرا این شیشه ‌ها از متریال باکیفیت ساخته‌ شده و انعکاس زیبایی از نور را دارا می ‌باشند. از این نوع از شیشه‌ های رنگی در ساخت انواع پارتیشن‌ های اداری و پارتیشن ‌های منازل استفاده‌ شده و دارای کاربردهای فراوانی هستند.

استفاده از شیشه‌ های لاکوبل در پارتیشن‌ ها علاوه ‌بر روشن کردن فضای جدا شده، سبب بزرگتر نشان‌ دادن محیط نیز می ‌شوند.

  • شیشه رنگی بین کابینت

از دیگر کاربرد های شیشه رنگی می‌ توان به استفاده از آن ‌ها در فضای بین کابینت ها اشاره کرد. به کار بردن این شیشه ‌ها در دکوراسیون آشپزخانه علاوه‌ بر نمای زیبا و خیره‌ کننده، سبب تغییر دکوراسیون شده و همچنین به دلیل نظافت آسان آن‌ ها دارای طرفداران زیادی می ‌باشند.

  • شیشه لمینیت رنگی

این نوع از شیشه‌ های رنگی از چند لایه شیشه تشکیل‌ شده و لایه میانی آن‌ها PVB نام دارد. این لایه میانی مقاومت این شیشه ‌ها را بالا برده و در اثر ضربه دچار فرورفتگی نمی‌ شوند. شیشه‌ های لمینت سبب جلوگیری از ورود اشعه یووی به داخل شده و از این‌ جهت بسیار مورد توجه معماران می‌ باشند.

  • شیشه‌ های رنگی دیوارپوش

استفاده از شیشه‌ های رنگی دیوارپوش، علاوه ‌بر ایجاد نمای زیبا و دل‌ باز، بسیار کاربردی بوده و به دلیل انعکاس نور سبب بزرگتر نشان ‌دادن فضای داخلی می‌ شوند. این نوع از دیوار‌پوش ها جایگزین بسیار مناسبی برای کاغذ دیواری‌ ها و نماهای سنگی و سرامیکی هستند.

به‌ طور کلی شیشه‌ های رنگی دارای کاربرد های فراوانی در طراحی دکوراسیون‌ های داخلی و خارجی بوده و با استفاده از آن ‌ها می‌توان محیط را به مکانی بسیار زیبا و مدرن تبدیل نمود.

قیمت پارتیشن های شیشه رنگی

پارتیشن های ساخته شده از شیشه های رنگی نسبت به نوع شیشه، ابعاد و نوع کاربرد دارای قیمت های متفاوتی می باشند. علاوه بر این ها تفاوت کیفیت متریال  به کار رفته در این شیشه ها و همچنین شرکتی که از آن خرید خود را انجام می دهید، سبب ایجاد تفاوت در قیمت ها می شود.

شرکت دیکا آسیا تولیدکننده، طراح و مجری انواع پارتیشن اداری و پارتیشن شیشه ای با متریال ‌های گوناگون بوده و دارای طراحانی بسیار متخصص و حرفه ‌ای در این حوزه می ‌باشد.

پارتیشن ‌های ساخته‌ شده توسط دیکا آسیا متناسب با نوع دکوراسیون محیط و سلیقه افراد بوده و دارای قیمتی بسیار مقرون به صرفه می باشد و همگی از متریال بسیار باکیفیت و با مقاومت بالا ساخته و اجرا می‌ شوند.

شما عزیزان می‌توانید برای اطلاع از انواع پارتیشن ‌های رنگی و اطلاع از قیمت شیشه‌ های رنگی، با کارشناسان دیکا آسیا تماس حاصل نموده و اطلاعات لازم را دریافت نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button