مقایسه درب شیشه ای کشویی و لولایی

درب های شیشه ‌ای همان‌ طور که از نام آن‌ ها پیداست، درب هایی هستند که متریال اصلی به‌ کار رفته در آن‌ ها از جنس شیشه بوده و به‌ طور معمول این درب‌ ها دارای قاب‌ هایی از جنس فلز و یا چوب می‌ باشند. همچنین درب‌ های شیشه ‌ای مدرن نیز دارای قاب‌ هایی هستند که از مواد وینیل در آن‌ ها استفاده‌ شده و در انواع مختلفی متناسب با نوع کاربرد طراحی و اجرا می‌ شوند. درب های شیشه ‌ای دارای انواع گوناگونی هستند که از جمله پر کاربرد ترین آن‌ ها می‌ توان به درب‌ های شیشه‌ ای کشویی و لولایی اشاره نمود. هر کدام از این درب‌ های شیشه‌ ای دارای ویژگی‌ ها و مزایای منحصر به‌ فرد خود بوده و برای مقایسه این ۲ درب، ابتدا بهتر است با هر یک از آن‌ها به‌ طور مجزا اشنا شده و سپس به تفاوت‌ های آن‌ ها بپردازیم. پس در ادامه مطالب با ما همراه باشید.

درب شیشه‌ ای کشویی چیست؟

درب‌ های کشویی یکی از پر کاربرد ترین درب‌ های شیشه‌ ای هستند که راه بسیار مناسبی را برای باز کردن ساختمان به بیرون فراهم کرده و سبب استفاده کم‌ تر از فضا خواهند شد. درب‌ های شیشه ‌ای کشویی از پنل های بسیار گوناگونی تشکیل شده و به‌ صورت یک واحد عمل می‌ کنند. تمامی این درب‌ ها در امتداد یک مسیر ثابت به‌ صورت و چپ و راست یا بالا و پایین باز و بسته شده و بر روی یکدیگر سر می‌ خورند. در طراحی درب های کشویی، یک درب شیشه‌ ای در آن ثابت مانده و درب دیگر متحرک و باز و بسته می‌ شود. درب‌ های کشویی از دهه‌ ۱۹۰۰ در معماری آمریکای شمالی و اروپا بسیار رایج بوده و امروز نیز در بسیاری از ساختمان‌ های اداری، تجاری و حتی مسکونی بسیار پرکاربرد هستند.

مزایای استفاده از درب شیشه ‌ای کشویی

از جمله مزایای استفاده از درب شیشه ‌ای کشویی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • این مدل از درب‌ های شیشه ‌ای دارای ظاهری بسیار مدرن بوده و قابلیت نصب روکش های متفاوتی را بر روی خود خواهند داشت.
 • با استفاده از درب‌ های شیشه‌ ای کشویی، فضای بسیار کمتری اشغال می‌ شود.
 • این درب‌ ها دارای قابلیت سفارشی سازی بوده و بر اساس ابعاد و متراژ مورد نظر ساختمان طراحی و اجرا می‌ شوند.

اینجا بخوانید: مزایا و کاربرد درب شیشه ای کشویی

معایب درب شیشه‌ ای کشویی

از جمله معایب درب شیشه‌ ای کشویی نیز می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • در صورت اتوماتیک بودن این درب‌ ها، تمیزی و نظافت آن‌ ها از خارج بسیار سخت می‌ باشد.
 • دوام و طول عمر درب‌ های شیشه‌ ای کشویی نسبت‌ به سایر درب‌ های شیشه‌ای بسیار کم‌ تر است. زیرا احتمال وجود خرابی در یراق آلات آن وجود داشته و ممکن است در هنگام باز و بسته شدن‌ های پی‌ در پی دچار مشکلاتی در ریل خود شوند.

درب شیشه‌ ای لولایی چیست؟

درب های شیشه‌ ای لولایی، به‌ صورت جداگانه برش داده‌ شده و متناسب با اندازه دهانه درب طراحی و اجرا می‌ شوند. در ساخت درب‌ های شیشه‌ ای لولایی، از لولا ها و دستگیره های دو طرفه بسیار با کیفیتی استفاده‌ شده و این مدل از درب‌ های شیشه‌ ای بدون قاب ساخته می‌ شوند. استفاده از درب‌ های شیشه ‌ای لولایی بر خلاف درب‌ های شیشه‌ ای کشویی، فضای بیشتری را برای باز و بسته شدن به خود اختصاص داده و از ضخامت های متفاوت شیشه در ساخت آن ها استفاده می‌ شود.

مزایای درب شیشه‌ ای لولایی

مزایای درب شیشه ای لولایی عبارتند از:

 • این نوع از درب‌ های شیشه‌ ای نیز دارای ظاهری مدرن بوده و در انواع ساختمان‌ های تجاری، اداری، سالن‌ های زیبایی، مراکز درمانی و غیره از آن‌ ها استفاده می‌ شود.
 • در ساخت درب‌ های لولایی، از یراق آلات و اتصالات ضد زنگ و با کیفیت استفاده‌ شده و به‌ همین دلیل مناسب برای مکان‌ های مرطوب هستند.
 • این درب‌ ها به‌ راحتی باز و بسته شده و نسبت‌ به سایر درب‌ های شیشه ‌ای از دوام و ماندگاری بیشتری برخوردار هستند.
 • این درب‌ ها کاملاً عایق بوده و امکان سفارشی سازی نیز در آن‌ ها وجود خواهد داشت.

معایب درب شیشه‌ ای لولایی

یکی از بزرگ‌ ترین معایب استفاده از درب‌ های شیشه‌ ای لولایی، اشغال فضای بسیار زیاد آن‌ ها در مقایسه با درب‌ های کشویی است و به‌ همین دلیل افرادی می‌ توانند از این نوع درب های شیشه‌ ای در ساختمان خود استفاده کنند که فضای کافی برای باز و بسته شدن این درب‌ ها را در داخل و خارج ساختمان داشته باشند.

مقایسه درب های شیشه‌ ای کشویی و لولایی

از جمله تفاوت های درب های شیشه ای کشویی و لولایی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • نحوه عملکرد

یکی از تفاوت‌ های موجود میان درب شیشه‌ ای کشویی و لولایی، تفاوت آن‌ ها در باز و بسته شدن است. درب‌ های شیشه‌ ای کشویی بر روی ریل‌ های خود به‌ صورت چپ و راست باز و بسته شده اما درب‌ های شیشه‌ ای لولایی، توسط لولا ها کنترل و به‌ صورت عقب و جلو باز و بسته می‌ شوند.

 • یراق آلات

همچنین این دو درب شیشه‌ ای نیز از لحاظ یراق آلات، تجهیزات و غیره نیز با یکدیگر متفاوت بوده و در اجرای درب‌ های شیشه‌ ای کشویی از انواع مختلف ریل‌ ها و در اجرای درب‌ های شیشه‌ ای لولایی از انواع یراق آلات استفاده می‌ شود.

 • فضای اشغال شده

در هنگام باز و بسته کردن درب‌ های شیشه‌ ای کشویی، به دلیل حرکت این درب‌ ها بر روی یک ریل مشخص، فضای بسیار کمتری را برای باز و بسته شدن به خود اختصاص می‌ دهند. اما در مقایسه، درب‌ های شیشه‌ ای لولایی برای باز و بسته شدن نیاز به فضای بیشتری در داخل و خارج مکان خواهند داشت.

 • راحتی در استفاده

کار کردن با درب‌ های شیشه‌ ای کشویی بسیار راحت‌ تر از درب‌ های شیشه‌ ای لولایی بوده و با کمترین فشار باز و بسته می‌ شوند.

 • امنیت

در هنگام باز گذاشتن درب‌ های شیشه‌ ای کشویی، هیچ خطری شما را در حین رفت‌ و آمد تهدید نکرده و امکان برخورد با درب و آسیب رسیدن به آن بسیار پایین است. اما در هنگام باز بودن درب های شیشه‌ ای لولایی، ممکن است به دلیل حواس‌ پرتی، با درب باز گذاشته شده برخورد کرده و سبب ایجاد مشکل شوید.

 • قیمت

قیمت خرید و هزینه اجرای درب‌ های شیشه‌ ای کشویی کمی بالاتر از درب‌ های شیشه‌ ای لولایی است.

 • زیبایی

هر دو درب‌ های شیشه‌ ای کشویی و لولایی دارای ظاهر بسیار زیبا و مدرنی بوده و جزء درب‌ های امروزی شناخته می‌ شوند.

 • تمیز کردن

تمیز کردن درب‌ های شیشه‌ ای لولایی بسیار راحت بوده و به دلیل استفاده از متریال شیشه، با یک دستمال نم‌ دار به‌ راحتی تمیز می‌ شوند. همچنین تمیز کردن درب‌ های شیشه‌ ای کشویی نیز بسیار آسان بوده اما در زمان استفاده از درب‌ های کشویی اتوماتیک، تمیز کردن آن‌ ها از خارج کمی سخت‌ تر می‌ باشد.

 • شیشه سکوریت

در هر ۲ مدل درب‌ های شیشه‌ ای کشویی و لولایی، می‌ توان از شیشه‌ سکوریت و نشکن استفاده کرده که علاوه‌ بر افزایش دوام و طول عمر این درب‌ ها، می‌ توانید فضای بسیار ایمنی را نیز برای ساختمان خود ایجاد نمایید.

 • کاربرد

از درب‌ های شیشه‌ ای کشویی و لولایی در بسیاری از ساختمان‌ ها استفاده‌ شده و از جمله کاربرد آن‌ ها می‌ توان به استفاده در درب‌ های داخلی و خارجی مراکز درمانی و بیمارستان‌ ها، سالن‌ های زیبایی، هایپر مارکت ها، مراکز تفریحی، مراکز تجاری و خرید، ساختمان‌ های اداری، منازل ویلایی و غیره اشاره کرد.

در پایان

شرکت دیکا آسیا ، تولید کننده انواع پارتیشن‌ شیشه ای و اداری و همچنین انواع درب‌ های شیشه ‌ای بوده و تمامی محصولات تولید شده در این شرکت از کیفیت و مقاومت بسیار بالایی برخوردار بوده و برگرفته از تمامی طراحی های به‌ روز و نوین می‌ باشند. این مجموعه علاوه‌ بر تولید محصولات خود، خدمات نصب و اجرای آن‌ ها را نیز توسط تیم حرفه ‌ای و متخصص خود به مشتریان ارائه داده و دوستانی که قصد اطلاع از چگونگی سفارش و خرید پارتیشن‌ های اداری و درب‌ های شیشه‌ ای را دارند، می‌ توانند توسط شماره‌ های موجود در سایت با این مجموعه تماس گرفته و با کارشناسان ما در ارتباط باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button