طراحی و ساخت ویترین و دکور مغازه

بخش خرده‌ فروشی و بوتیک ها در این اواخر به ویژه در داخل ایران، دوران بسیار سختی را پشت سر گذاشته و آن‌ هم به دلیل محدودیت‌ های فیزیکی اعمال شده بر مصرف‌ کنندگان به دلیل همه‌ گیری ویروس کرونا و افزایش مداوم خرید آنلاین است. اما پس‌ از برداشتن محدودیت‌ های قرنطینه، بسیاری از مردم لذت بازدید از مغازه‌ ها را دوباره به دست آورده و خیابان‌ های خرید، مراکز و فروشگاه‌ های بزرگ دوباره رونق خود را به دست آوردند. همانطور که تمامی صنایع رو به پیشرفت بوده و به آینده نگاه می‌ کنند، فروشندگان و مغازه‌ داران نیز هدف اصلی خودشان را در ترغیب بیشتر مصرف‌ کنندگان برای بازدید حضوری از مغازه، و دور کردن آن‌ ها از فضای مجازی و خرید به‌ صورت آنلاین قرار داده اند. بنابراین این افراد باید طراحی و ساخت ویترین و دکور مغازه خود را طوری اجرا کنند که مخاطبان بیشتری برای خرید به سمت فروشگاه خود را جلب کرده و طوری دکور خود را طراحی نمایند که علاوه‌ بر ارائه محصولات خود، برند خود را نیز معرفی کنند.

در این مقاله نیز ما قصد داریم تا با چگونگی طراحی و ساخت ویترین مغازه‌ ها آشنا شده و آن را مورد بررسی قرار دهیم. پس در ادامه مطالب با ما همراه باشید.

اهمیت نوع ویترین و دکور مغازه

نحوه چیدمان محصولات در داخل فروشگاه، نمایش ویترین، نور پردازی، استفاده از رنگ‌ های گوناگون و همچنین استفاده از سیستم‌ های موسیقی، جزء عناصر اصلی تجارت هستند که به‌ عنوان ابزاری جهت طراحی نوآورانه‌ یک بوتیک جهت افزایش رضایت مشتری و رقابت در بازار مورد استفاده قرار می‌ گیرند. در میان تمامی عناصر تجاری فوق، چگونگی ساخت و طراحی ویترین، اصلی‌ ترین و مستقیم‌ ترین روش جهت جذب مشتریان است. زیرا ویترین‌ ها اولین نقطه تماس بصری بین مصرف‌ کننده و فروشندگان با فروشگاه‌ ها و بوتیک‌ ها می‌ باشند. به‌ لحاظ کلی یک ویترین باید چشم‌ نواز و بسیار منحصر به‌ فرد باشد تا بتواند مصرف‌ کننده را وادار کند تا برای مشاهده بیشتر به داخل فروشگاه وارد شود.

نشانگر هر فروشگاه و بوتیک، ویترینی است که برای نمایش نمونه کالا های خود در فروشگاه استفاده‌ شده و اهمیت آن در بازاریابی زمانی ظاهر می‌ شود که مشتریان برای خرید به آن فروشگاه جذب می‌ شوند. به‌ طور کلی ویترین‌ ها و دکور مغازه، برای فرآیند جذب مشتریان و همچنین آوردن آن‌ ها به فروشگاه استفاده‌ شده و این نقطه تماسی است که خریداران با برند فروشگاه برقرار می‌ کنند. هر چه دکور مغازه منحصر به‌ فرد تر و دارای جذابیت بیشتر بصری باشد، ۳ تا ۵ ثانیه نیاز است تا نظر خریدار را جلب کرده و او را برای خرید و مشاهده سایر محصولات به داخل مغازه بکشاند.

ویترین‌ ها و دکور مغازه‌ ها بنا بر نوع محصولات ارائه‌ شده دارای انواع متفاوتی هستند و از متریال‌ های گوناگونی ساخته می‌ شوند.

نکات مهم در طراحی ویترین و دکور مغازه

از جمله نکات مهم در طراحی و ویترین مغازه می توان به موارد زیراشاره نمود:

  • نظم و ترتیب در ویترین

محصولات و المان‌ های موجود در ویترین و دکور یک مغازه، باید دارای نمایی ساده و مرتب باشند تا بتوانند نگاه مخاطب را به خود جلب نمایند. زیرا وجود یک دکور درهم برهم و نامرتب از لحاظ زیبایی‌ شناسی به‌ هیچ‌ عنوان جذاب نبوده و نمی ‌توان آن طور که باید محصولات را در اختیار دید مشتری قرار داد.

  • چیدمان بر اساس یک موضوع خاص

طراحی و قرار دادن محصولات در ویترین مغازه‌ ها اگر بر اساس یک موضوع خاص باشند، در جذب مخاطب بسیار مؤثر تر واقع شده و می‌ توانند افراد را به‌ صورت منحصر به‌ فردی به داخل مغازه برای بازدید از سایر محصولات بکشانند. به‌ عنوان مثال مغازه‌ هایی که در حوزه فروش لباس‌ های خانگی دارای فعالیت هستند، می‌ توانند دکور مغازه خود را از انواع لباس‌ های خانگی در یک رنگ استفاده کرده و یا با ست نمودن رنگ‌ های هماهنگ با یکدیگر، دکوری بسیار زیبا و شیک را خلق نمایند.

  • تغییر در دکور

مغازه‌ داران باید بدانند که استفاده از یک سبک طراحی در دکور و ویترین مغازه به مدت طولانی در جذب مخاطب تأثیر گذار نبوده و بهتر است که پس‌ از مدتی، نوع دکوراسیون ویترین خود را عوض کنند.

  • استفاده از نور های روشن

در هنگام ساخت دکور ویترین‌ ها، می‌ توان از انواع نور های روشن مانند ال ای دی ها در شکل‌ ها و مدل‌ های مختلف استفاده کرده و سبب تأثیر گذاری بیشتر در نمایشگر ویترین شد. بسیاری از دکور های موجود در ویترین مغازه‌ ها که از متریال هایی چون ام دی اف، چوب و یا فلز ساخته شده‌اند، قابلیت نصب مخفی و یا روکار لامپ‌ های ال‌ ای‌ دی را داشته و می‌ توان نور پردازی‌ های بسیار جذابی را در ویترین به وجود آورد.

  • چیدمان بر اساس فصل

یکی دیگر از نکات مهم در طراحی ویترین و دکور مغازه‌ ها، چیدمان محصولات بر اساس فصل است. به‌ عنوان مثال مغازه‌ داران می‌ توانند در فصل زمستان از محصولات زمستانی خود در ویترین استفاده کرده و بالعکس در فصل تابستان نیز از پوشاک، کیف و کفش، لوازم آرایشی، لوازم تحریر و غیره در رنگ‌ های تابستانی و متناسب با فصل تابستان استفاده نمایند.

  • چیدمان ویترین با استفاده از محصولات داخل فروشگاه

یکی از مهم‌ ترین اصول طراحی دکور و ویترین مغازه، استفاده از محصولاتی در چیدمان دکور با توجه به محصولات داخلی فروشگاه است. مغازه‌ داران جهت چیدمان ویترین خود، باید از تمامی محصولات موجود در داخل فروشگاه استفاده کرده و با توجه به درخواست مشتری از محصولات داخل ویترین، بتوانند آن‌ ها را در اختیار خریداران قرار دهند.

متریال به‌ کار رفته در ساخت ویترین و دکور مغازه

همانطور که گفته شد از متریال‌ های متفاوتی در ساخت دکور مغازه‌ ها استفاده می‌ شود که از جمله آن‌ ها می‌ توان به چوب، ام دی اف و همچنین فلزاتی چون آلومینیوم اشاره کرد.

  • دکور چوبی

ویترین چوبی یکی از پر طرفدار ترین و شیک‌ ترین دکور هایی است که مغازه‌ داران می‌ توانند برای چیدمان داخلی و ویترین مغازه خود استفاده کنند. ویترین‌ های چوبی دارای قیمت بیشتری نسبت‌ به ویترین‌ هایی از جنس ام دی اف هستند، ولی نمایی بسیار منحصر به‌ فرد و جذابی را می‌ توانند در داخل فروشگاه‌ ها و همچنین بوتیک ها به وجود آورند. در ساخت دکور های چوبی، از چوب‌ های طبیعی متفاوتی چون چوب راش، بلوط، گردو، کاج، چوب سرخ، افرا، اقاقیا و غیره استفاده می‌ شود. ساخت دکور های چوبی با توجه به نوع دکوراسیون، سبک طراحی داخلی مغازه و همچنین نوع محصولات ارائه‌ شده انجام‌ شده و در اندازه‌ ها و ابعاد گوناگونی ساخته می‌ شوند.

  • دکور ام دی اف

یکی از پر طرفدار ترین متریال به‌ کار رفته در ساخت دکور مغازه‌ ها و فروشگاه‌ ها، انواع ام دی اف است. همانطور که ممکن است بدانید، ام دی اف ها تخته فیبری با چگالی متوسط است که بر روی آن‌ از روکش های مختلفی چون هایگلاس، ممبران و غیره استفاده‌ شده و در رنگ‌ ها و طرح‌ های گوناگونی عرضه می‌ شوند. تخته های ام دی اف در طرح‌ های نزدیک به چوب طبیعی نیز ساخته می‌ شوند و علاوه‌ بر استفاده از آن‌ ها در چیدمان داخلی مغازه، در ویترین نیز دارای کاربرد فراوانی می‌ باشند. رنگ و طرح دکور های ام دی اف نیز با توجه به نوع دکوراسیون داخلی مغازه و همچنین نوع محصولات ارائه‌ شده انتخاب می‌ شوند و مغازه‌ داران می‌ توانند هر کدام از آن‌ ها را با توجه به سلیقه خود انتخاب کرده و توسط و تکنیسین‌ ها و متخصصین موجود در این حرفه آن ‌ها را اجرا نمایند.

عزیزان و مغازه‌ دارانی که قصد تغییر دکوراسیون فروشگاه خود را دارند و می‌ خواهند از متریال‌ های با کیفیت‌ تری در ساخت دکور و ویترین مغازه خود استفاده کنند، می‌ توانند با شرکت دیکا آسیا تماس گرفته و از خدمات این مجموعه بهره‌مند شوند.


اینجا بخوانید: کاربرد شیشه رنگی در دکوراسیون داخلی

در پایان

شرکت دیکا آسیا ، تولید کننده انواع پارتیشن‌ اداری و طراح و سازنده انواع دکور و ویترین مغازه‌ ها در صنف‌ های گوناگون بوده و دارای تیمی بسیار متخصص و با تجربه در این حرفه است. این مجموعه از برترین ترین استاندارد های کیفی در ارائه خدمات خود استفاده کرده و با مناسب‌ ترین قیمت آن‌ ها را به مشتریان ارائه می‌ دهد. جهت اطلاع از لیست قیمت پارتیشن اداری تنها کافیست با کارشناسان ما در دیکا آسیا در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button