تأثیر پارتیشن اداری بر راندمان کاری کارمندان

عوامل بسیاری بر موفقیت یک کسب ‌و کار تأثیر گذار است. ایجاد محیطی شاداب، تفکیک‌ شده با بخش‌ هایی مجزا و دکوراسیون داخلی زیبا یک دفتر و شرکت، رابطه‌ ای مستقیم بر میزان بهره‌ وری کارکنان و بهبود شرایط کاری دارد که سبب رشد آن تجارت می‌ شود.

طراحی دفاتر می‌ تواند به ‌معنای واقعی بر کیفیت و حجم کاری که عاملی مهم بر درآمد زایی است تأثیرگذار باشد. حال اگر بخواهیم چنین فضایی را برای کارمندان یک شرکت و یا دفتر فراهم کنیم چه راه‌ حلی داریم و با چه سیستمی می ‌توان این کار را انجام داد؟

 پارتیشن اداری و انواع مختلف آن روشی انعطاف ‌پذیر، مقرون به صرفه به‌ جهت افزایش تمرکز کارمندان و بخش ‌بندی فضا طراحی شده ‌اند که چند سالی است راه خود را به فضای اداری باز کرده اند.

 به دلیل مزایا، ویژگی ‌ها و ساختار خوبی که دارند به اولین گزینه مدیران برای دفاتر کاری ‌شان تبدیل شده ‌است.

این سازه ‌ها از پنل هایی با فریم و قاب آلومینیومی تشکیل‌ شده‌ اند که به‌ صورت تمام ‌قد و یا نیمه قد در محیط ‌های اداری و حتی مسکونی نصب می‌ شوند.

 پانل‌ها می ‌تواند از جنس ام دی اف، فوم برد، کناف و برخی موارد دیگر باشند. اما مهم‌ ترین، کاربردی‌ ترین و زیبا  ترین آن ‌ها شیشه است.

 پارتیشن اداری شیشه ای سازه ‌ای مستحکم، زیبا، کارآمد است که هر آنچه از یک تفکیک ‌کننده فضا انتظار دارید را برآورده می ‌سازند.

دلایل تأثیر پارتیشن اداری بر راندمان کاری کارمندان

در ادامه به بررسی دلایل تأثیر پارتیشن اداری بر راندمان کاری کارمندان که چگونه می‌ توانند در بهبود بهره ‌وری کارکنان اثر گذار باشند، خواهیم پرداخت. از جمله این دلایل عبارتند از:

  • ایجاد حریم خصوصی

ایجاد و افزایش حریم خصوصی یکی از کار هایی است که پارتیشن ‌ها انجام می ‌دهند. قبل از محبوبیت استفاده از پارتیشن، یک فضای کاری ادغام ‌شده برای کارمندان سبب ایجاد شلوغی و هرج‌  و مرج می‌ شد.

 شاید در گذشته مدیران به دلایل کاهش هزینه‌ ها و یا افزایش ارتباط کارکنان با یکدیگر نمی‌ خواستند که فضا  های مجزا برای دفاتر تعریف کنند. اما به‌ مرور متوجه شدند که یک فضای بزرگ با چندین میز کار، تا چه حد می‌تواند سبب حواس‌ پرتی کارکنان شود. در چنین محطی کارمندان بیشتر دچار استرس کاری می‌شوند.

علاوه‌ بر این زمانی که هر فرد مشغول به کار فضایی خصوصی در اختیار نداشته باشد احساسی از کم ‌ارزشی را تجربه می‌کند.

 با کارگزاری پارتیشن‌ های اداری و ایجاد اتاقک ‌های مجزا، کارمندان علاوه‌ بر این‌که می ‌توانند بر روی کار خود متمرکز شوند، می ‌توانند ارتباط خود را با سایر همکاران نیز حفظ کنند.

  • اشتراک نور طبیعی

با پارتیشن ‌های اداری شیشه‌ای دسترسی به نور طبیعی بهبود می‌ یابد. در طی مطالعات اخیر دریافتند که نیروی کار با قرار گرفتن در معرض نور طبیعی تمرکز بهتری دارند و تا نزدیک به بیست درصد منجر به عملکرد بهتر در کار می ‌شود. شفافیت شیشه‌ ها و اشتراک ‌گذاری نور طبیعی در کاهش انرژی و مصرف برق نیز صرفه‌ جویی می‌کند. بدین دلیل که استفاده از نور مصنوعی را به حداقل می ‌رساند.

 یکی دیگر از مزایای آن در حذف اشعه یووی است. پارتیشن شیشه ‌ای به ‌خوبی اشعه مضر فرا بنفش را نیز خنثی می‌کند. پس به‌ صورت کلی می‌ توان گفت نور طبیعی، انرژی کارمندان را فراهم می‌کند و محیط شاداب ‌تری ایجاد می‌کند.

  • ایجاد محیطی ساکت و آرام

پارتیشن ‌های تک‌ جداره و دوجداره در حذف صدا های آزار دهنده بسیار مؤثر است. در محیط‌ های شلوغ اداری برای ایجاد محیطی آرام بخش برای کارمندان از این محصولات می‌توانید استفاده کنید.

 گاهی ایجاد فضایی با خاصیت عایق صدا برای برخی قسمت ‌ها از واجبات است. مثلاً در اتاق جلسات و اتاق مدیریت که نیاز است که اطلاعات محفوظ بماند. بنابراین از پارتیشن ‌های شیشه‌ای بدین‌ منظور می ‌توان بهره برد.

  • ایجاد محیطی معتدل

جریان هوا برای ایجاد محیطی با دمای معتدل بسیار اثر گذار است. پارتیشن ‌ها به دلیل این ‌که امکان نصب درب را دارند با آن‌ ها به‌ راحتی می‌ت وان دمای محیط را کنترل کرد.

 در محیط گرم درب‌ ها را باز بگذارید تا هوا جریان داشته باشد در فصل سرد درب ‌ها را می ‌توانید ببندید تا گرمای اتاق را حفظ کنید. کیفیت هوا تأثیر مستقیم بر توانایی در تمرکز دارد.

  • ایجاد فضای بهینه

فضا های سازنده و استفاده حداکثری از تمامی گوشه و کنار یک ساختمان به ‌منظور ایجاد اتاقک‌ هایی که هدف خاصی را دنبال می ‌کنند. می‌توانید اتاقی برای استراحت کارمندان ایجاد کنید. این دیگر به خلاقیت خودتان برمی‌گردد که چه فضایی برای کارمندان خود در نظر بگیرید تا بتوانید فضایی ایجاد کنید که نیروی کار روحیه شاد خود را حفظ کند.

علاوه‌ بر این به دلیل این‌ که پارتیشن ‌ها را می ‌توان مدولار ساخت، بدین‌ معنا که می ‌توان آن‌ ها را جا بجا کرد، هر زمان که بخواهید می ‌توانید دکوراسیون مدنظر خود را ایجاد کنید. برای ایجاد تغییر و عدم کسالت در طراحی، آن ‌ها را جا به‌ جا کنید. یک اتاق را بزرگ ‌تر بچینید و یا برخی قسمت ‌ها را حذف کنید. این سازه ها بسیار در مبحث دکوراسیون انعطاف پذیرند.

  • ایجاد رضایت شغلی

ایجاد فضای تفکیک‌ شده به کارمندان این امکان را می ‌دهد که حس کنند فضایی خصوصی در اختیار دارند و در عین ‌حال بخشی از یک مجموعه بزرگ ‌تر هستند.

 در زمان درست با دیگران معاشرت می‌ کنند و در زمان درست به ‌راحتی به کار خود مشغول می ‌شوند.

  • دکوراسیون شیک

زیبایی محیط، مرتب بودن و استفاده از عناصر مدرن در جلوه‌ کاری مؤثر است. هیچ کارمندی دوست ندارد که در ساختمان قدیمی و محیطی در هم‌ ریخته کار کند. در عوض ایجاد فضای شیک و مدرن احساس اهمیت به کارمندان می‌ بخشد.

 این ‌که مدیران تلاش کنند فضایی ایجاد کنند که کارمندان با اشتیاق در آن حاضر شوند و نه با اکراه و نارضایتی، خواه‌ ناخواه بر راندمان کاری اثر گذار است.

و در آخر می‌ توان گفت دفتر کار مکانی فراتر از آنچه که تصور می ‌شود است. این مکانی است که بیشتر ساعات روز افراد در آن مشغول به کار هستند.

 مدیران با ایجاد فضایی دوست‌ داشتنی به ‌طور مستقیم می‌توانند تمامی مزاحمت ‌ها و استرس و فشار کاری را کاهش دهند. مکانی که با پارتیشن ‌ها ایجاد می ‌شود فضایی لذت ‌بخش و راحت است. محیط شغلی بهتر مساوی با بهره‌ وری کارمندان است.

 دکوراسیون داخلی بهتر تا هشتاد درصد بر بهینه ‌سازی کار اثر می ‌گذارد. هنگامی ‌که کارمندان در فضا داخلی بهتری کار می‌ کنند، انگیزه آن ‌ها برای بهتر کار کردن افزایش یافته و بر روی فعالیتی که به آن‌ ها محول شده بهتر متمرکز می‌شوند و درنتیجه عملکرد خوبی نیز ارائه می‌دهند.

نور طبیعی خوب بدون این ‌که مجبور باشند به چشمان خود فشار بیاورند با پارتیشن اداری به‌ خوبی به دست می ‌آید. احساس امنیت و اطمینان خاطر بیشتر و حذف و کاهش عوامل مزاحمت همگی از الطاف پارتیشن ‌ها هستند.

 به ‌طور کلی می ‌توان گفت محیط اداری نقش تعیین‌ کننده ‌ای در  بهبود کار و عملکرد کارکنان دارد. با پارتیشن ‌های اداری فضای تفکیک ‌شده ایجاد کنید سپس می بینید که حس ارزشمندی و آسایش، امنیت، محیطی شاداب و ساکت بدون مزاحمت خود به ‌خود به محیط کاری شما می‌آید.

در این مقاله تلاش شد به بررسی دلایل تأثیر پارتیشن اداری بر راندمان کاری کارمندان پرداخته شود تا اگر هنوز اقدام به تغییر در محل کاری خود ننموده اید، بیش از این خود را از مزایای انواع پارتیشن محروم نسازید.

شرکت دیکا آسیا طراح، تولید کننده و مجری انواع پارتیش اداری آماده عرضه محصولات خود به متقاضیان گرامی است. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان این مجموعه در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button