مقایسه فضای کاری پلان باز و بسته

در حال‌ حاضر اکثر افراد جامعه بیشترین زمان خود را در طول روز در محیط‌ های اداری می‌ گذرانند و از این‌ رو نوع طراحی دکوراسیون داخلی ادارات جهت ایجاد رفاه مناسب برای کارکنان و کاهش خستگی و اضطراب در آن‌ ها، از اهمیت بسزایی برخوردار است. امروزه نیز از طراحی دکوراسیون‌ های متفاوتی در ادارات و شرکت‌ های خصوصی استفاده می‌ شود که هر کدام با توجه به نوع چیدمان مبلمان اداری، نوع تقسیم‌ بندی و فضاسازی داخلی دارای ویژگی‌ ها، مزایا و معایب متفاوتی هستند. از جمله رایج‌ ترین فضاسازی های به‌ کار رفته در محیط داخلی ادارات نیز می‌ توان به طراحی آن‌ ها به‌ صورت فضای کاری پلان باز و یا بسته اشاره نمود. برای مقایسه این دو فضای کاری در این مقاله، ابتدا بهتر است با هر یک از آن‌ ها به‌ طور مجزا آشنا شده و سپس به مقایسه آن‌ ها بپردازیم.

فضای کاری پلان باز چیست؟

دفاتر اداری که دارای طراحی پلان باز در فضای داخلی خود هستند، فاقد هیچ‌ گونه تقسیم‌ بندی و یا پارتیشن اداری برای تفکیک سازی فضا بوده و هیچ اتاقی برای فعالیت کارمندان وجود نخواهد داشت. این دفاتر فضای بسیار کمتری را برای تجهیزات اداری اشغال می‌ کنند و کارکنان آن‌ ها نیز برای همکاری و ایجاد تعاملات اجتماعی با یکدیگر فرصت‌ های بسیار مناسبی را کسب می‌ کنند. در طراحی فضای کاری با پلان باز، کارمندان می‌ توانند میز های خود را در کنار یکدیگر چیده و با تعامل با یکدیگر، فعالیت‌ های اداری خود را انجام داده و بدون نیاز به ترک دفتر و یا اتاق، با یکدیگر گفتگو نمایند. در واقع فضای کاری پلان باز، سبب ایجاد انگیزه در کارکنان به‌ عنوان همکاری تیمی شده و تمامی کارمندان نیز از نور و انرژی کامل به‌ طور یکسان برخوردار می‌ باشند. لازم به ذکر است که در فضا های کاری پلان باز در ادارات نیز می‌ توان از پارتیشن‌ های نیم قد جهت نظم دهی به فضا استفاده نمود.

فضای کاری پلان بسته چیست؟

فضای کاری پلان بسته، به محیط داخلی شرکت‌ ها و سازمان‌ های اداری گفته می‌ شود که دارای اتاق‌ های مجزایی برای قسمت مدیریت، کنفرانس، جلسات، کارمندان و غیره هستند و فضاسازی محیط را با استفاده از دیوار و یا پارتیشن‌ های اداری انجام داده‌اند. یکی از مهم‌ ترین ویژگی‌ های فضای کاری پلان بسته، ایجاد حریم خصوصی مناسب برای کار کارمندان و همچنین اتاق مدیریت است و برای ایجاد آن نیز می‌ توانند از پارتیشن‌ های اداری دوجداره که عایق بسیار مناسبی در برابر صوت و حرارت هستند استفاده نمایند. فضای کاری پلان بسته نیز همانند پلان باز، دارای مزایا و معایب منحصر به خود است و از جمله مزایای آن نیز می‌ توان به ایجاد حریم شخصی مناسب برای کارکنان، ایجاد فضای آکوستیک، نظم دهی بیشتر فضا و افزایش تمرکز و بهره‌ وری بیشتر از فعالیت کارکنان اشاره نمود.

خرید پارتیشن اداری

فضای کاری پلان باز بهتر است یا بسته؟

با توجه به توضیحات ارائه‌ شده در رابطه با هر یک از فضای کاری پلان باز و فضای کاری پلان بسته، هر کدام از این محیط‌ ها دارای ویژگی‌ ها و مزایای منحصر به خود هستند و با توجه به اهداف و نوع فعالیت شرکت انتخاب و طراحی می‌ شوند. بنابراین هیچ یک از این فضا های کاری دارای برتری نسبت‌ به یکدیگر نمی‌باشند و بر اساس فاکتور ها و عوامل گوناگونی برای هر یک از ادارات انتخاب می‌ شوند. جهت مقایسه فضای کاری پلان باز و بسته نیز می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

تجهیزات و مبلمان اداری

در هر دو فضای کاری پلان باز و بسته، از تجهیزات و مبلمان اداری بسیار باکیفیت استفاده شده و کارفرمایان جهت ایجاد رفاه مناسب برای کارکنان خود، از بهترین و استاندارد ترین آن‌ ها متناسب با متراژ و نوع فعالیت شرکت و همچنین تعداد کارکنان بهره‌ مند می‌ شوند.

نوع فضاسازی محیط داخلی

یکی از مهم‌ ترین تفاوت‌ های موجود میان فضای کاری پلان باز و بسته، نوع فضاسازی محیط داخلی ادارات است. در فضای کاری پلان باز، از اتاق و تقسیم کننده هایی همچون پارتیشن اداری تمام قد برای فضاسازی داخلی استفاده نشده و تمامی کارکنان در یک فضای یکپارچه مشغول به فعالیت می‌ شوند. اما در مقابل در فضای کاری بسته، از انواع پارتیشن‌ های اداری و سایر تقسیم کننده‌ های فضا جهت ایجاد حریم شخصی برای کارکنان و همچنین ایجاد نظم در محیط داخلی استفاده می‌ شود.


اینجا بخوانید: اصول طراحی داخلی اداری 

ایجاد حریم شخصی کارکنان

فضای کاری پلان بسته، دارای حریم شخصی بسیار بیشتری نسبت‌ به فضای کاری پلان باز برای کارکنان است.

تعامل کارکنان

تعامل کارکنان و برقراری روابط اجتماعی آن‌ ها با یکدیگر و همکاری به‌ صورت یک تیم جهت رسیدن به اهداف شرکت، در فضای کاری پلان باز بسیار بیشتر از فضای کاری پلان بسته است.

در پایان

با توجه به توضیحات ارائه‌ شده در این مقاله در رابطه با مقایسه فضای کاری پلان باز و بسته، هر کدام از این محیط‌ های اداری دارای ویژگی‌ ها و مزایای متفاوتی با یکدیگر هستند و هر یک از کارفرمایان می‌ توانند با توجه به هدف و فعالیت شرکت و همچنین تعداد کارکنان و متراژ داخلی دفاتر اداری، آن‌ ها را انتخاب و طراحی نمایند.

شرکت دیکا آسیا، تولید کننده و طراح انواع پارتیشن‌ های اداری در سبک‌ های متفاوت است و محصولات خود را با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به مشتریان خود عرضه می‌ کند. شما عزیزان می‌ توانید جهت اطلاع از قیمت و دریافت راهنمایی‌ ها و مشاوره‌ های لازم برای خرید پارتیشن اداری و فضاسازی محیط اداری خود، با این مجموعه تماس حاصل نموده و اطلاعات لازم را از کارشناسان آن دریافت نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button