شیشه هوشمند و مزایای آن در ساخت پارتیشن

حتماً تا به ‌حال برای شما پیش ‌آمده است که دوست داشته باشید برای مدت کوتاهی بنا به اقتضای کاری نیاز به ایجاد حریم خصوصی را در محیط خود حس کنید و چند دقیقه بعد بخواهید که اوضاع را به حالت قبل برگردانید و دید را در اتاق خود و سایر فضا ها داشته باشید.

 چه محصولی وجود دارد که بتواند مطابق با میل شما رفتار کند؟

 شیشه هوشمند این امکان را برای پارتیشن اداری فراهم می‌کند تا در زمان نیاز، حریم خصوصی را در بخش ‌های مختلف از یک دفتر برای کارمندان به وجود آورده و وضعیت خود را از شفاف به مات و مبهم تغییر دهد. بنابراین بدون شک یکی از بهترین مواد برای ساخت پارتیشن شیشه ‌ای است. در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی انواع مختلف و مزایای شیشه هوشمند بپردازیم، در صورت تمایل همراه ما باشید.

شیشه هوشمند چیست؟

شیشه هوشمند یا شیشه قابل تعویض از فناوری‌ های پیشرفته برای جلوگیری و دفع نور استفاده می ‌کند. تنها با فشار دادن یک دکمه بین شفاف و مات بودن تغییر حالت می ‌دهد. خواص انتقال نور در این شیشه قابلکنترل است به‌ نحوی که قادر است برخی طول موج ‌های نور را مسدود کند. از این فناوری می ‌توان برای کنترل نور، گرما، ایجاد حریم خصوصی در خانه‌ ها و دفاتر اداری و تجاری، بیمارستان‌ ها و… استفاده کرد و محیط ‌های کنترل‌ شده متفاوت و مدرن ‌تر نسبت ‌به استفاده از پرده و درب را ارائه داد.

تکنولوژی شیشه‌ هوشمند

شیشه ‌های هوشمند از یک تکنولوژی و اصلی علمی بنام الکتروکرومیک برای عملکرد خود استفاده می‌ کنند. بنابراین اصل، مواد با اعمال ولتاژ الکتریکی به آن ‌ها خاصیت مات و شفاف بودن خود را می ‌توانند تغییر دهند. شیشه ‌های هوشمند به ‌طور معمول دارای رنگ مایل به آبی و یا شیری رنگ هستند. زمانی ‌که جریان الکتریکی به آن اعمال می ‌شود کاملاً شفاف می ‌شوند.

ساختار شیشه هوشمند

ساختار شیشه ‌های هوشمند تشکیل‌ شده از یک فیلم هوشمند که شامل یک سوسپانسیون کریستال مایع است و بین دو لایه از یک پلیمر هوشمند قرار گرفته ‌است. در حالت عادی مولکول‌ های کریستال مایع به‌  صورت تصادفی و رندوم در اطراف این پایه پلیمری قرار گرفته‌ اند و نوری که به آن ‌ها تابیده می ‌شود را پراکنده می‌ کنند. بنابراین شیشه مات دیده می ‌شود.

 زمانی ‌که با فشار دکمه جریان الکتریکی از پایه پلیمر عبور می‌ کند، مولکول ‌های کریستال مایع به‌ صورت خطوط مستقیم و کاملاً منظم و مرتب می ‌شوند و اجازه می ‌دهد نور بدون پراکندگی از آن عبور کند در این زمان است که شیشه کاملاً شفاف دیده می ‌شود.

انواع شیشه هوشمند و کاربرد آن ‌ها

تکنولوژی‌ های متفاوتی در شیشه‌ های هوشمند به کار می ‌رود که همگی آن ‌ها وابسته به اعمال الکتریسیته نیستند و برای مقاصد مختلف و کاربرد های متنوعی از جمله پنجره، پارتیشن، بخش‌ های معماری، طراحی داخلی، خودرو، عینک‌ سازی، لوازم الکترونیکی بکار می ‌روند.

از جمله پر کاربرد ترین انواع شیشه هوشمند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شیشه الکتروکرومیک

این سیستم در پاسخ به اعمال الکتریسیته ویژگی ‌های شیشه را تغییر داده و میزان نور و گرما را کنترل می ‌کند. زمانی که شیشه به حالت مات تغییر کند نیاز به اعمال برق برای حفظ این حالت نیست. پنجره‌ های ساختمان، آینه ‌های دید عقب خودرو و ویترین موزه ‌ها نمونه ‌هایی از کاربرد این نوع است.

  • شیشه فوتوکرومیک

رنگ‌ پذیری این شیشه تحت تأثیر یک منبع نور UV که شدت کافی برای تأثیر گذاری را دارد، تغییر می ‌کند. این تکنولوژی بیشتر در ساخت عینک به کار می‌ رود. زمانی‌ که نور یووی به آن برخورد می‌ کند رنگی است و زمانی ‌که منبع نور تغییر می ‌کند و یووی حذف شده، به ‌صورت شفاف تغییر حالت می ‌دهد.

  • شیشه ترموکرومیک

شفافیت این شیشه همان‌ طور که از نامش پیداست به گرما وابسته است. تغییر رنگ آن زمانی رخ می ‌دهد که دمای محیط خارجی از دمای انتقال بالاتر می ‌رود و فیلتر ترموکرومیک در عرض چند دقیقه سبب تغییر رنگ شیشه می ‌شود.

  • شیشه SPD

برای ایجاد ظاهر مات نانو ذراتی در این شیشه به کار رفته‌ اند که نور را مسدود و جذب می ‌کنند. با اعمال الکتریسیته این ذرات معلق در یک راستا قرار می ‌گیرند تا نور را عبور دهند میزان عبور نور و شفافیت شیشه را می‌ توان کنترل کرد که ویژگی جالب این نوع است. میزان کدر بودن و شفافیت را با دکمه، اپلیکیشن ‌ها، حسگرهای نوری می ‌توان کنترل و تنظیم کرد.

  • شیشه PDLC

شیشه کریستال مایع پراکنده پلیمری که ساختار آن پیش از این شرح داده شد نمونه محبوب و پرکاربرد در پارتیشن‌ ها، حمام ‌ها، اتاق کنفرانس، بیمارستان ‌ها در بخش ICU برای کنترل روی حریم خصوصی استفاده می ‌شود.

مزایای شیشه هوشمند در پارتیشن

شیشه‌ های هوشمند نمونه ‌های نوین و جدیدی هستند که ممکن است با مزایای آن ‌ها در به‌ کارگیری پارتیشن‌ ها آشنایی نداشته باشید. از جمله مزایای شیشه هوشمند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کنترل حریم خصوصی

مزیت اصلی شیشه هوشمند کنترل و تنظیم حریم خصوصی است. مهم نیست که کاربری قسمت پارتیشن شده چیست!

با وجود این شیشه‌ ها می ‌توانید آن را متناسب با شرایط دلخواه وفق دهید. با تغییر شفافیت و مات شدن می‌ توان جلسات مشتری و کارکنان را با خیالی آسوده برگزار کنید، بدون این‌ که نیاز به جابجایی داشته باشید. با آن ‌ها می ‌توانید سطوح نور طبیعی و فضای اداری جذاب و مدرن را حفظ کنید.

  • چند منظوره

شیشه‌ های هوشمند تنها برای ایجاد حریم خصوصی استفاده نمی ‌شوند. به ‌راحتی می ‌توانید از آن‌ ها برای به‌ کارگیری پروژکتور و ایجاد صفحه نمایش استفاده کنید. با شفافیت انعطاف‌ پذیر خود به ‌راحتی این امکان را برایتان فراهم می‌کنند و لذا در فضا و هزینه های خرید تلویزیون صرفه ‌جویی نیز خواهد شد.

  • کنترل نور و گرما

تغییر نور در فصول مختلف و در فصل گرما بیش ‌از حد است که می ‌توان با شیشه‌ هوشمند آن را کنترل کرد به ‌گونه‌ ای که میزان دلخواه به نور اجازه انتشار می ‌دهد. بنابر این فضای محیط را در فصل گرم خنکتر نگه می‌ دارید.

  • تعمیر و نگهداری کم

شاید گمان کنید که این شیشه ‌ها نیاز به مراقبت بیشتری دارند اما نگهداری از آن‌ ها همچون شیشه‌ های معمولی است بعلاوه با آن‌ ها دیگر نیاز به نصب پرده نیست.

  • حذف اشعه UV

این شیشه اشعه مضر یووی را مسدود می ‌کند و در طیف گسترده ‌ای از رنگ ‌ها موجود است. در حالی ‌که اشعه یووی را حذف می ‌کند، به نور طبیعی اجازه می ‌دهد که عبور کند و آن را در سراسر محیط انتشار می ‌دهد.

دلایل استفاده از شیشه هوشمند در پارتیشن

شیشه‌ های هوشمند به کارمندان اجازه می ‌دهد که محیط کاری خود را مطابق با الزامات کاری خصوصی ‌سازی کنند. این می ‌تواند به افزایش بهره ‌وری کارمندان کمک کند. جهت مطالعه مقاله تأثیر پارتیشن اداری بر راندمان کاری کارمندان کلیک کنید.

 این شیشه ‌ها را می ‌توان با فشار یک کلیک یا دکمه تغییر داد و یک محیط ایزوله و متمرکز ایجاد کرد.

 بهترین و محبوب ‌ترین مورد استفاده از آن ‌ها اتاق جلسات و کنفرانس است.

 شیشه آن را می‌ت وان در حالت مات به ‌عنوان یک صفحه نمایش استفاده کرد. بنابراین می‌توان در هزینه‌ ها نیز صرفه‌جویی به عمل آورد.

 به‌ طور کلی شیشه‌ های هوشمند جنبه بصری فضای کاری را به سمت مدرنیزه شدن سوق می ‌دهند. ویژگی ‌ها و مزایای آن به‌ گونه ‌ای است که  نمی ‌توان از قابلیت ‌های آن صرف ‌نظر کرد، چرا که هر آنچه که از یک پارتیشن مد نظر دارید را به ‌صورت یکجا با شیشه ‌های هوشمند در پارتیشن ‌های اداری به دست خواهید آورد.

 شرکت دیکا آسیا متخصص در تولید انواع پارتیشن اداری آماده ارائه محصولات مهندسی شده، هوشمند و باکیفیت خود به شما متقاضیان گرامی است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button