بررسی مزایای پارتیشن اداری

تقسیم ‌بندی یک ساختمان برای ایجاد بخش ‌های تفکیک‌ شده دیگر مانند گذشته نیست. استفاده از دیوار های سنتی برای ایجاد اتاقک‌ های مجزا بطورکلی منسوخ‌ شده است. در طی سالیان اخیر به دلیل عوامل متعدد و محدودیت ‌هایی که دیوار های سنتی ایجاد کرده بودند، کنار زده شده ‌اند. به ‌عنوان مثال جدا سازی توسط دیوار مانع از همکاری می ‌شد، نوری که از پنجره به داخل محیط می ‌تابید مسدود می‌ شد و بسیاری محدودیت های دیگر.

 دفاتر مدرن امروزی تبدیل به فضای مشارکتی گشته است که نیاز دارد حس خوشایند و در عین ‌حال فضایی کاربردی را به استفاده ‌کنندگان و مراجعان آن القا کند. دقیقاً همان کاری که پارتیشن اداری انجام می‌ دهد.

 این سازه ‌های مدرن روز به ‌روز محبوب ‌تر از قبل می ‌شوند. شرکت‌ ها به ‌طور فزاینده‌ ای از انواع این نوع جداکننده ها به دلیل مزایای پارتیشن اداری استفاده می ‌کنند تا فضای خود را بهبود ببخشند، آن را تفکیک کرده و در عین ‌حال محیطی کارآمد به وجود آورند.

انواع پارتیشن ‌های اداری

پارتیشن ‌ها از یک قاب و یا چهارچوب آلومینیومی و یا استیل و یا در برخی موارد از چوب تشکیل ‌شده‌ اند. از آن ها جهت تقسیم بندی فضا های اداری، شرکتی و حتی منازل نیز استفاده می شود. اما به علت اینکه بیشترین کاربرد را در جداسازی محیط های اداری و شرکتی دارند با نام پارتیشن اداری شناخته می شوند.

 نوع اداری آن به دلیل نیاز به استقامت و استحکام از آلومینیوم تشکیل‌ شده است. طراحی آن به چند دسته ‌بندی متفاوت تقسیم می ‌شود. پارتیشن‌های اداری به ‌صورت تمام شیشه‌ و یا تمام پنل و یا ترکیبی از این دو نوع به‌عنوان پنل شیشه تولید می ‌شوند که در نوع تک‌ جداره و یا دوجداره موجود هستند.

همچنین انواع پارتیشن می ‌تواند به‌ صورت فریم دار و یا فریم لس باشد. هر کدام از این موارد مزایای خاص خود را به ‌همراه دارند که در ادامه به بررسی آن ‌ها خواهیم پرداخت.

مزایای پارتیشن اداری

 به طورکلی تمامی مزایای پارتیشن ‌اداری را می‌ توان در چند گزینه خلاصه کرد به‌ گونه ‌ای که می‌ توانند برای طراحی اداری بسیار مفید باشد.

  • افزایش زیبایی دکوراسیون داخلی

هدف از تمام طراحی یک محیط رسیدن به محیطی زیبا و کاربردی است. اصلی که تمام طراحان دکوراسیون داخلی به آن معتقدند و با ابزار هایی همچون پارتیشن اداری به‌خوبی این هدف را برای محیط های کاری محقق می سازند. فرم و عملکرد پارتیشن ‌ها امکانی را فراهم می‌ آورد که فضای تفکیک ‌شده بنا بر کارکرد های متنوع برای هر قسمت تعریف شود. فضایی را به وجود می‌ آورد که رفاه کارکنان را حاصل می‌ کند. همکاری بین اعضای یک شرکت را تقویت می‌ کند و درنتیجه محیطی فعال و پرنشاط برای یک شرکت و یا کارکنان و مراجعه ‌کنندگان را فراهم می ‌آورد .

  • ایجاد حس مشارکت

داشتن حس مالکیت نسبت ب یک بخش و داشتن فضای خصوصی، حس خوبی را در کارمندان ایجاد می ‌کند. به کارمندان این امکان را می ‌دهد که علاوه‌ بر این‌که فضایی دارند که متعلق به خودشان است اما در عین‌ حال بدانند که بخشی از یک مجموعه بزرگتر هستند و بتوانند با افراد دیگر ارتباط دیداری داشته باشند. در حالی ‌که با دیوار های سنتی این  مشارکت بسیار کم‌ رنگ بود. افراد یک گروه نمی توانستند یکدیگر را ببینند و با یکدیگر تعامل داشته باشند در حالی که با جداکننده های اداری به خوبی این امکان فراهم می شود.

  • مشخص سازی و برجسته سازی بخش ها

در جایی‌که فضا های کاری و بخش ‌های مختلف و تفکیک‌ شده ایجاد نشده ‌اند، ممکن است باعث سردرگمی هم کارکنان و اگر مراجعه‌ کننده ای وجود دارد،  سردر گمی مراجعه کنندگان نیز بشود. با پارتیشن ‌های اداری این امکان فراهم می ‌شود که مناطق خاص که با کارکرد های خاص تعریف شوند که به ‌صورت جدا کاملاً مشخص شده‌ اند.

 احساس این‌که هر فضا یک هدف مشخص دارد می ‌تواند تمرکز و بهره ‌وری را افزایش دهد. تفکیک فضا های مهم مانند اتاق جلسات، اتاق ‌های مدیریت، کارمندان هر بخش، اتاق کنفرانس با پارتیشن ‌های اداری بسیار آسان است.

  • صرفه‌جویی در هزینه ‌ها

طراحی و بخش ‌بندی یک فضای اداری می ‌تواند پر هزینه باشد. اگر یک فضای جدید نیاز داشته باشید سرمایه‌ گذاری زیادی برای آن باید کنار بگذارید. اگر فضای دفتر و شرکت خود را بنا بر بخش‌ های مورد نیاز و تعداد کارمندان بخواهید انتخاب کنید بسیار پرهزینه است و قطعاً هرگز نمی ‌توانید محیطی باب میل خود بیابید.

 یک راه‌ حل آسان برای رفع مشکل استفاده از پارتیشن‌ بندی های اداری است. بسیاری از انواع پارتیشن‌ ها قابل جدا سازی هستند، لذا می‌ توانید به‌ راحتی هر قسمتش را که نمی ‌خواهید حذف کرده و یا با کنار هم  قرار دادن و پیکر بندی مجدد فضایی تازه و جدید ایجاد کنید و تعداد فضا های کاری و خصوصی را افزایش و یا کاهش دهید.

برای کارکرد های موقتی مانند سالن کنفرانس، همایش و از این دست می‌ توانید سیستم ‌های پارتیشن قابل جدا سازی را سفارش دهید. به ‌صورت کلی این سازه ‌ها بسیار منعطف از نظر کارایی هستند پس همانگونه که می ‌خواهید می ‌توانید آن را دیزاین کنید.

  • تفکیک فضا در سریعترین زمان

از جمله مزایای پارتیشن اداری نصب بسیار سریع آن هاست. تنها کافیست یک بازدید توسط شرکت طراح صورت بگیرد و در سریع ترین زمان این جدا کننده ها را آماده کنند و آن ها را نصب کنند. برخی از موارد آن نیز به صورت پیش ساخته در کمترین زمان ارسال می شوند.

تمام موارد ذکر شده جزء جنبه ‌های عمومی تمامی انواع پارتیشن محسوب می ‌شوند.

اما هر کدام از انواع آن نیز ویژگی هایی را دارند که منحصر به خود آن نوع است، در ادامه به معرفی این مزایا خواهیم پرداخت.

یکی از پر استفاده ترین انواع آن جدا کننده های شیشه ای هستند که در نوع فریم دار و فریم لس طراحی شده اند. مزیت هایی که با استفاده از پارتیشن شیشه ای در انواع آن به دست می آید عبارتند از:

  • پارتیشن شیشه ‌ای عایق صدا

از جمله کاربردی ‌ترین و محبوب ‌ترین و مدرن ‌ترین نوع پارتیشن ‌های اداری نوع تمام شیشه آن است که به‌ صورت تک ‌جداره و دوجداره ساخته می‌ شود.

 از مهم‌ترین خواصی که این نوع دارند خاصیت عایق صدا است که جزء اصلی‌ ترین ویژگی ‌های آن است. نوع دوجداره نسبت ‌به نوع تک‌ جداره عایق صدای بهتر و مؤثرتری را ارائه می ‌دهد.

  • اشتراک دید و نور با پارتیشن شیشه‌ای

 پارتیشن ‌های شیشه‌ای بسیار سخاوتمندانه دید و نور را به اشتراک می ‌گذارند.  توزیع نور طبیعی را به ‌خوبی در تمام فضا انجام می دهند، به ‌گونه ‌ای که نیاز به ایجاد و کارگزاری نور های مصنوعی را به حداقل می ‌رسانند. البته اگر فضای کوچکی در اختیار دارید با نوع فریم لس که سعی شده قاب آن در ظاهر حذف شود بیشترین میزان اشتراک دید و نور را بدست می آورید. اگر این خاصیت برایتان مهم است این گزینه می تواند بسیار مناسب و مفید باشد.

  • پارتیشن های شیشه ای ماندگارند

همانگونه که بیان شد اجزای قاب از جنس آلومینیوم ساخته می شود که فلزی ماندگار و مستحکم است. پنل های شیشه ای آن ها از جنس شیشه های لمینیت و سکوریت هستند که نشکن  مقاوم اند.

بدین صورت است که ماندگاری سازه به شدت افزایش میابد.

  • امکان نصب شیشه ‌های رنگی و مات

می ‌توان برای ایجاد فضایی پر نشاط ‌تر شیشه‌ های رنگی را جایگزین نوع ساده کرد. امکان طراحی لوگو یا متون و یا طراحی ‌های منحصر به‌ فرد بر روی پنل های شیشه وجود دارد.

 نوع مات آن برای برخی مکان ها ضروری است. به خصوص برای قسمت هایی که نیاز به خصوصی سازی بیشتری دارند، همچون اتاق جلسات و یا اتاق مدیریت.

  • امکان نصب درب هوشمند

پارتیشن اداری شیشه ‌ای با درب ‌های شیشه ‌ای کشویی و هوشمند دسترسی سریع به فضای خصوصی و اشتراکی را فراهم می‌ کند. جهت مطالعه جامع و کامل مزایای پارتیشن های شیشه ای اینجا را کلیک کنید.

برخی دیگر از انواع پارتیشن همچون نوع تمام پنل نیز هنوز پرکاربرد هستند.

بهترین ویژگی که این نوع دارند هزینه مقرون به صرفه آن هاست. پنل ها در این نوع از جنس ام دی اف، کناف، فوم برد و… هستند که همین امر سبب پایین آمدن قیمت می شود.

در پایان

پارتیشن بندی روشی مدرن جهت ساختار دهی و ایجاد فاصله اداری به نفع کارمندان و مدیریت یک مجموعه است که جهت فضا های اداری امروزی به یک نیاز اساسی تبدیل شده است.

اگر شما نیز با خواندن این مطلب دریافتید که تا چه اندازه با این سازه می توانید بهبود فضا و تمرکز بر روی فعالیت را برای بخش های اداره و شرکت خود ایجاد کنید،  تنها کافیست جهت سفارش انواع پارتیشن اداری و بهره مندی از مزایای پارتیشن اداری با دیکا آسیا طراح، مجری و تولید کننده آن در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button